Menhiry

Zdejší kraj je plný kamenů. Některé mají údajně léčivou moc.
Kamenům, které vyzařují energii, se říká aktility.

Cílem výletu je skupina Chlístovských menhirů. Odbočka k nim je vpravo za silničním mostkem (po projetí esíčka od Chlistova). Kola budeme tlačit, cesta bývá rozježděná. Po 100 m od silnice se dáme doleva, po dalších 200 m pěšinkou doleva - a po pár krocích už menhiry uvidíme. Jeden kilometr od Benešova kříže na Veletín je aktilit, další jsou mimo, ale někdy si je najděte!

Z M2 sedačkou. za Aleninou Lhotou doprava na Starcovu Lhotu. K ní je padáček - do vsi nevjíždějte rychle, je to zde úzké! Pokračujete na Nadějkov, míjíte rybníky. Ještě před Nadějkovem doprava na Kaliště, šlápnete si do kopce! Malé utrpení skončí za Chlístovem na křižovatce u Benešova kříže. Tady si můžete udělat zajížďku 1 km směr Veletín, kde je menhir vklíněný mezi stromy. Jinak ale od kříže doprava na Sedlec-Prčici, cíl už klepe na dveře. Po omrknutí menhirů sjedete k hájence Na Krošíčku (kolem jsou také kameny), před ní doprava do lesa a vzhůru na Javorovou skálu... Před vrcholem vede doleva pěšina na výhled.

TRASA:

RESTAURACE M2 -> LANOVKOU NA OUNUZ -> CUNKOV -> ALENINA LHOTA -> STARCOVA LHOTA -> KALIŠTĚ -> BEZDĚKOV -> CHLÍSTOV -> VELETÍN – HOSPŮDKA ZA PECÍ -> KROŠÍČEK -> JAVOROVÁ SKÁLA -> LANOVKOU K M2


17 km

Délka trasy

středně težká

Obtížnost

od 8 let 

i pro zdatné děti

Nahlédněte, co vás na kole čeká...