Příroda léčí

Pod tvrzení, že pobyt v přírodě pomáhá našemu zdraví i duševnímu stavu, se nejspíše podepíše většina z nás. Co díky procházce v moníneckých lesích či na okolních stráních získáte?

Pobyt v přírodě má pro člověka blahodárné účinky. Nehledě na to, že v otevřeném prostoru budete lépe čelit přenosu virových onemocnění než v prostoru uzavřeném.

Taková procházka lesem v okolí areálu nás zklidní, protože v lidském těle spustí produkci hormonů štěstí. Jedná se o hormony kortizolu a dopaminu. Díky vyššímu počtu *NK buněk si zároveň posílíme imunitu. Budeme se tak lépe bránit jak virovým, tak bakteriálním a parazitárním infekcím.

Stromy v lese navíc vylučují unikátní chemické sloučeniny a bakterie, jež dokážeme přijímat. Zmínit lze v té souvislosti například fytoncidy a terpeny. Fytoncidy jsou v podstatě rostlinnými antibiotiky pomáhající posilovat imunitní a oběhový systém. Terpeny pak působí protizánětlivě a usnadňují nám taky vykašlávání.

Mnohdy ale stačí, když se za slunného počasí projedeme jen po jedné z místních luk. Slunce je totiž přirozeným zdrojem vitamínu D. Teď už stačí jen vyrazit!

Blahodárné účinky přírody na vaše zdraví, aneb příroda léčí tělo i duši

  • Prevence astmatu a alergií
  • Snížení stresu
  • Pomoc při léčbě syndromu vyhoření
  • Vyrovnávání srdeční tepové frekvence
  • posílení imunity
  • Zabránění virovým, bakteriálním a parazitárním infekcím

*NK buňka (z angl. natural killer cell, tedy „přirozený zabiják“) je velká buňka imunitního systému, která je řazena mezi lymfocyty